Negatywne zwroty

Komunikaty werbalne, jakie przesyłamy dziecku, są jednym z najważniejszych czynników budujących jego obraz samego siebie i poczucie własnej wartości. Dziecko uczy się pozytywnej samooceny dzięki przychylnym słowom, jakie słyszy od osób, które je kochają. W wypadku dziecka uciążliwego istnieje jednak to ryzyko, że zbyt często odbiera na swój temat negatywne komunikaty, ponieważ jego zachowanie tak trudno jest zaakceptować. Wciąż też słyszy, jak ktoś zwraca mu uwagę. „Nie możesz usiedzieć spokojnie?!” „Co za bachor!” „Przestań mnie wkurzać!”a
„Nie pozwól mu się bawić, bo wszystko poniszczy”. Słysząc wciąż takie słowa, dziecko: czuje się gorsze, niż w istocie jest. Słowa „terror” lub „sprawca kłopotów” komuś z zewnątrz wydawać się mogą stosowne, lecz dziecku na pewno nie pomogą. nabiera przekonania, że jego uczucia nic nie znaczą, że nikt nie dba o to, jakie jest i jak widzi świat. Słowa „tylko się nie wściekaj”, podczas gdy naprawdę czuje wściekłość, odbiera jako zamach na swoje prawo odczuwania tego, co dzieje się w jego sercu. odczuwa bezsilność. „Jestem beznadziejny. Cokolwiek bym zrobił, zawsze wpadam w kłopoty, po co więc się starać?”

Witaj na moim blogu! Serwis w całości poświęcony jest rodzinie i relacjom w niej panujących. Znajdziesz tutaj wiele artykułów zaczerpniętych z mojego doświadczenia i pracy jako psycholog rodzinny. Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką to zapraszam do czytania!