Impulsywne zachowania

Osoby, u których poziom serotoniny jest niski, mają większą skłonność do okazywania złości. Badania przeprowadzone na grupie więźniów dowodzą, że u osób skazanych za brutalne przestępstwa poziom serotoniny w mózgu jest niski; podobnie rzecz się ma także u samobójców. Podobne badania sugerują, iż dzieci trudne, zachowujące się agresywnie i impulsywnie, także cechują się niskim poziomem tego neurotransmitera.
Zrobiliśmy zatem wielki krok naprzód w zrozumieniu nie tylko chemicznych uwarunkowań świadomości i doznawania wrażeń, lecz także roli budowy mózgu oraz jego funkcjonowania. Układ limbiczny – system struktur znajdujących się w mózgu – otrzymuje bodziec, na który reaguje, wyznaczając jego wartość emocjonalną: czy bodziec ten oznacza coś przyjemnego? Nieprzyjemnego? Czy można go zignorować, czy też wzywa do walki lub ucieczki?

Witaj na moim blogu! Serwis w całości poświęcony jest rodzinie i relacjom w niej panujących. Znajdziesz tutaj wiele artykułów zaczerpniętych z mojego doświadczenia i pracy jako psycholog rodzinny. Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką to zapraszam do czytania!