Diametralna różnica charakterów

Natomiast pozytywny efekt może przynieść sytuacja, gdyż wówczas usposobienie ojca czy matki przytłumi skłonność dziecka do ekscesów (vice versa). Pobudliwe, łatwo wpadające w gniew dziecko będzie się dobrze rozwijać przy cierpliwych, spokojnych rodzicach. Najczęściej jednak jest tak, że temperamenty się nie uzupełniają, a rodzice i dzieci skaczą sobie o wszystko do gardła. Wówczas dorośli, stale poddani presji, zmuszeni pokonywać przeszkody i spotykać się z rozczarowaniami, będą wręcz hamować rozwój swego potomka. Ostatecznie jednak, każda kombinacja temperamentów zawiera w sobie potencjał, który może wyjść dziecku na korzyść, gdyż przecież chęć współdziałania jest istotą każdej rodziny.
Przyjrzyjmy się teraz cechom trudnego charakteru opisanym w rozdziale pierwszym i zobaczmy, jak pokrewieństwo lub przeciwieństwo temperamentów wpływa na stosunki rodzinne.

Witaj na moim blogu! Serwis w całości poświęcony jest rodzinie i relacjom w niej panujących. Znajdziesz tutaj wiele artykułów zaczerpniętych z mojego doświadczenia i pracy jako psycholog rodzinny. Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką to zapraszam do czytania!