Cukrzyca w ciąży

Jeżeli trzustka wydziela za mało insuliny, to w organizmie człowieka pojawiają się następujące objawy: nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu, zwiększone łaknienie i pojawienie się glukozy w moczu i w organizmie (hiperglikemia). Są to typowe objawy cukrzycy (diabetes mellitus).
Sama ciąża zmniejsza skuteczność działania insuliny a sama cukrzyca ma wpływ na rozwój ciąży. W ciągu ostatnich dziesięcioleci leczenie cukrzycy u ludzi za pomocą insuliny spowodowało, że wiele kobiet z cukrzycą coraz częściej zachodzi w ciążę i rodzi, w większości, zdrowe dzieci. U wielu też kobiet w czasie ciąży prawidłowej mogą ujawniać się pewne zmiany w układzie przemian węglowodanowych gdyż sama ciąża działa podobnie jak cukrzyca. Dlatego w czasie ciąży można też rozpoznać wczesne okresy cukrzycy u matki w II i III trymestrze ciąży. Rozpoznana w tym okresie cukrzyca u matki może po porodzie zaniknąć. Związane to jest z tym, że u chorych na cukrzycę dobowe zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się w tych okresach ciąży. Ciąża powinna być planowana i pożądana przez rodziców. A kobiety chore na cukrzycę nie powinny rodzić więcej niż 1 lub 2 dzieci. Nie powinny zachodzić w ciążę te kobiety z cukrzycą, u których występują nasilone zmiany dna oka, nerek czy układu nerwowego.

Witaj na moim blogu! Serwis w całości poświęcony jest rodzinie i relacjom w niej panujących. Znajdziesz tutaj wiele artykułów zaczerpniętych z mojego doświadczenia i pracy jako psycholog rodzinny. Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką to zapraszam do czytania!